Yayın Kuruluşun Adı: Trt 1
 Hedef Kitlesi: Genel
Güncel Diziler: Payitaht: Abdülhamid, Adını Sen Koy, Sevda Kuşun Kanadında, Hangimiz Sevmedik,Diriliş Ertuğrul, Seksenler, Baba Candır, 50 Metre Kare
Spor Programları: Spor Haberleri, Futbol Günlüğü, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi
Yarışma Programları: Sen Olsan Ne Yapardın?, Ana Ocağı,Kuyruk, Kendi Düşen Ağlamaz
Web Sitesi: https://www.trt1.com.tr
Türksat Frekans: 11958 V 27500 5/6
 D-Smart: 26. kanal (SD/HD)
 Digitürk: 23. kanal (SD), 323. kanal (HD)
 Tivibu: 22. kanal (SD), 311.kanal (HD)
 Grup Kanallar: TRT 3 Spor, TRT Belgesel, TRT Diyanet Tv, TRT Haber, TRT Müzik, TRT Okul, TRT Türk, TRT Çocuk
 E-Mail: [email protected]
 Kanal Adresi: Turan Güneş Bulvarı 06540 Оr-аn /Аnkara
 Telefon: 0 312 463 43 43
 Twitter Sayfası: https://twitter.com/trt1
 Facebook Sayfası: https://facebook.com/trt1
 Instagram Sayfası: https://www.instagram.com/trt1

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk ve tek kamu yayın kuruluşu TRT’dir. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, devlet adına radyo ve televizyon yayını yapmak için 1 Mayıs 1964’de kurulmuştur. 1972’de yapılan anayasa değişikliğiyle de tarafsız bir kamu kuruluşu olarak adlandırılır. 1990’lı senelerin ilk zamanlarında yeni radyo ve televizyon kanalları yayına başlayana kadar, ülkedeki tek radyo ve televizyon yayını yapan bir kuruluş olarak hizmetini sürdürmüştür. Türkiye’deki radyo ve televizyon yayıncılığına bir rehber olmuştur. Yayınları ise, yeni kuruluşlara örnek olmuştur.

Günümüzde TRT, 24 saat boyunca 10’dan fazla farklı kanaldan yayın hizmetini sürdürmektedir ve ek olarak GAP TV den Güneydoğu Anadolu illerine özel yayınlarını yapmaktadır. Radyo yayınlarını ise, 15 farklı kanaldan dinleyicilerine ulaştırmakta ve yayınları Türkçe dâhil 32 farklı dilde dış ülkelere sunulmaktadır. Ülkemizde temeli en sağlam ve en geniş çaplı haber yayınlarını yine TRT yapmaktadır. Gündelik ortalama 11 saat haber programı yayınları yapmaktadır. Bu yayınların yanı sıra dizi, film, drama, belgesel ve diğer televizyon yayınlarıyla da dünyadaki hatırı sayılır yayın kuruluşları arasında yer almaktadır.

Radyo yayınlarından bahsedecek olursak, ilk programlı radyo yayınını 1965 yılında yaptı ve tüm radyo kanalları haber saatlerinde Ankara Radyosuna bağlandı. Aynı yıl kendi içerisinde “Batı Müziği ve Çok Sesli Türk Müziği Danışma Kurulu “ ve “ Türk Sanat ve Halk Müziği Danışma Kurulu” toplanmıştır. Bu yıl içerisinde seçim sonuçlarını vermek için sabaha kadar yayın yapıldı. 1966 yılında televizyon eğitimi yayınlarına başlandı. TRT ilk kez 1967 yılında spor haberleri, haber bülteni ile beraber verildi. Bu seneden sonra televizyon yayınlarının hazırlanmasına hız verildi.

Televizyon yayınları 1968 yılında, deneme amaçlı ilk Ankara’da yapıldı. Haftada üç gün ve üçer saat olan yayınlar bir yıl sonra haftada dört güne çıkmıştır. 1969 senesinde astronotların aya ayak basmaları ve Zeki Müren ’in Ankara konseri televizyon ekranlarına yansımıştır. Televizyon yayınlarında gayet hızlı bir şekilde ilerlemeyi sürdüren TRT 1971 yılında ilk defa canlı spor yayını yapmıştır. Yaptıkları yayın ise Karşıyaka Spor Kulübü ve İstanbulspor arasında oynanan futbol maçıdır. 1972 yılında ilk kez bir yabancı dizi Türkçe seslendirilerek yayın yapılmıştır.

Reklam yayınlarına başlanmış ve ilk defa 1972 Münih olimpiyatlarını yayınlayarak, ilk dış naklen yayını yapılmıştır. 1981 yılının yılbaşı gecesi TRT siyah beyaz ekrandan renkli ekran yayınına geçmiştir.
Gün geçtikçe televizyon kanallarını arttıran TRT 1986’da TRT 2’yi açmıştır. O günden sonra kanalların adı TV1 ve TV2 olarak anılmıştır. 1990’da TRT 3, TRT GAP, TRT 4 ve TRT 5 yayın hayatına başlamıştır. 1992’de kanallar yeniden TRT adını almıştır. 2008 yılının son aylarında Türkiye’nin ilk ve tek yerli çocuk kanalı olan TRT Çocuk ve Kürtçe yayın yapan TRT- 6 yayın hayatına başladı. 2009 senesinin Nevruzunda, Türkçe konuşan halklar için Azerice, Türkmence, Özbekçe, Kazakça ve Kırgızca dillerinde yayın yapan TRT Avaz, 18 Ekim 2009 da ise turizm programları ve belgesel yayınları yapan TRT Belgesel yayına başlamıştır. 2010 yılında TRT HD yayına başlamıştır. TRT yayınları ülkemizde ve diğer bütün kıtalarda izlenebilmekte ve dinlenebilmektedir. TÜRKSAT uydusu üzerinden yapılan yayınla da Avrupa’daki Türklere de yayınlar ulaştırılmaktadır.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu 15 radyo ve 14 televizyon kanalına sahiptir. Merkezi Ankara’da bulunmaktadır. İzmir, Mersin, Antalya, Erzurum, İstanbul, Trabzon, Diyarbakır illerinde de müdürlükleri bulunmaktadır. TRT’nin tüm kanalları TÜRKSAT uydusu üzerinden alınabilmektedir, ayrıca DIGITURK, Tivibu, D-Smart, Kablo TV gibi platformlardan ve normal antenle de izlenebilmektedir.

Category:

GENEL

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

6 Comments

 • Volkan 2 sene ago

  Gerçekten haber konusunda en tarafsız yayın yapan bir kanal. Zaten yaptığı dizilerle özellikle canlı diriliş ertuğrul dizisi vazgeçilmez bir aksiyon oldu benim icin.

 • Jaqen H'ghar 2 sene ago

  Haydi galatasaray bastır gelsin paracıklar :)) idda oynadım :))

 • bu fırsatta bilgisayar ekranı televizyon ekranından daha kaliteliymiş.

 • niye hata veriyor?

 • Fazil Irandan(Tebriz) 1 sene ago

  Merhaba

  Europe 2016 bu yil Irandan yayinlammadi…Cok uzgun oldum…Umarim bi daha boyle bi durum olmasin…biz Trtden izlemek istiyoruz…Trtni cok seviyoruz

  Fazil Tebriz Azerbaycan Iran